top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLea Veteriner Kliniği

Köpekler için zararlı ve zehirli yiyecekler

Her gördüğü yiyeceğin tadına bakmak isteyen bir köpeğin varsa bilmen gereken çok önemli bir şey var: Senin zevkle yediğin bazı yiyecekler köpekler için zararlı hatta zehirli olabilir!


Bu yazımızda köpekler için zararlı besinleri senin için derledik. Tabağındakileri patili dostunla paylaşmadan önce bu uyarılarımızı hatırlamanı tavsiye ediyoruz. ÜZÜM VE KURU ÜZÜM

Üzüm ve kuru üzüm köpeğinin böbrekleri üzerinde ölümle bile sonuçlanabilecek geri dönüşü olmayan hasarlara yol açabiliyor. 4-5 adet üzüm bile 10 kilogramlık bir köpeği zehirlemeye yetebiliyor ancak hassasiyet seviyesi cinsten cinse değişiyor. Köpeğin zehirlendiyse birkaç saat içinde kusmaya, iştahını yitirmeye başlıyor. Bir yandan ishal olurken bir yandan idrar üretimi yavaşlıyor. Halsizlik belirtileri gösteriyor. Belirtilerin ortaya çıkması 24 saati bulabiliyor ancak fark eder etmez veterinerine başvurmanda fayda var.

SOĞAN

Yemeklerimizin olmazsa olmazı soğan Heinz beden anemisi adı verilen ve kırmızı kan hücrelerinin yıkımına yol açan bir bozukluğa yol açıyor. Ardından böbrek hasarı geliyor. Yeşil soğan ve sarımsak gibi akraba yiyecekler de soğanla aynı etkiyi yapıyor. Soğanın ne kadarının zehirli olduğu belli değil ancak etkileri artarak gözlemleniyor. Anemi başlangıcının ardından diş etlerinde kan çekilmesi, artan kalp atış hızı, güçsüzleşme ve uyku hali gözlemlenebiliyor. Zaman zaman kusma, ishal ve kanlı idrar da görülüyor.

ÇİKOLATA

Çikolata ve kakaoda bulunan teobromin maddesi kalbi, akciğerleri, böbrekleri ve merkezi sinir sistemini etkiliyor. Çikolatada bulunan kafein de zehirli etkilere sahip. Bitter çikolata sütlü çikolataya göre çok daha zararlı. 200 gram saf bitter çikolatanın vereceği zarar 2 kilogram sütlü çikolataya denk. Teobromin zehirlenmesi yaşayan köpeklerde aşırı hareketlilik, titremeler, nöbetler, kusma, ishal, anormal kalp atış hızı, yalpalama, hipertermi ve koma gözlemlenebiliyor. Çok az miktarda çikolata bile yağ ve asit içeriğinden ötürü mide ve bağırsak sorunlarına yol açıyor.

ALKOL VE MAYALI HAMUR

Alkollü içeceklerde bulunan etanol, merkezi sinir sistemine ve solunum mekanizmasına zarar verebiliyor. Pişmemiş mayalı hamurlarda da etanol bulunuyor. Azıcık etanol bile uyuşukluk, depresyon, uyku hali, zayıflık, yalpalama ve hipotermi gibi zehirlenme belirtilerine yol açabiliyor. Etanol hızla sindirildiğinden ortada böyle bir şüphe varsa veterinere başvurmak için elini çabuk tutmalısın.


Bu belirtiler belirli bir süredir devam ediyorsa ciddi bir sağlık sorunu ile karşılaşmadan önce ziyaretimize gelebilirsin. Lea Veteriner Kliniği Tarabya olarak her zaman yanında olduğumuzu ve minik dostun için elimizden gelen tüm desteği vereceğimizi unutma.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Köpekler Neden Kusar?

Her canlı gibi köpekler de arada bir kusabilir. Ancak köpeklerde kusmanın farklı nedenleri olabilir. Bu nedenlerin kimisi önemli olmasa da, kimi kusmalar bir hastalığın belirtisi de sayılabilir. Köpeğ

Köpek Gezdirirken Nelere Dikkat Etmelisin?

Yürüyüş köpeğinin mutluluğu ve sağlığı için önemli etkenlerden biridir. Düzenli yapılan yürüyüşler hem sizin hem de köpeğiniz için alışkanlığa dönüşür. Ancak köpeğinin sağlığı ve mutluluğu için çok ön

Köpekleriniz için Evde Yapabileceğiniz Leziz 2 Tarif!

Minik dostlarımız için düşündüğümüz en önemli şeylerden biri yeterince beslenip beslenemedikleridir. Onlar için aldığımız kuru mamaların içerisinde her ne kadar günlük alması gereken değerler içerse d

Comments


bottom of page